Komentarze: 5
A dzis praca z WOKu, pewnie mało kogo ona zainteresuje, ze wzgledu na jej długość, ale nie robi. Temat: "muzyka w moim życiu"
Muzyka... Sztuka organizacji dźwięków, które w realizacji przebiegają przede wszystkim w czasie. Tak w skrócie brzmi definicja jaką można odnaleźć w encyklopedii PWN, a jak ja postrzegam muzykę?
Muzyka poprawia nam humor. Pomaga nam się skoncentrować lub wyciszyć. Doprowadza nas do łez, potrafi manipulować naszymi uczuciami. Od początku istnienia, człowiek odnajdywał muzykę w swoim otoczeniu. Na pewno wystukiwał ryt pukając w drzewo. Dla mnie muzyka jest nieodłącznym towarzyszem mojego życia. Nie wyobrażam sobie życia w ciszy, bez cichego podśpiewywania, gdy idę ulicą. Każdy człowiek nuci pod nosem jakąś melodie w wolnych chwilach. Muzyka, której słucham to nie są proste dźwięki i banalny wokal. Mój gust obrzydzają tego typu piosenki. A mówiąc już o moim guście to on rozwija się niczym larwa, przechodząc przez wiele typów muzyki. Zaczynając od Rocku, poprzez Hip-Hop, na industralu kończąc. Gdy byłem małym dzieckiem, fascynowałem się zespołem Queen. Miałem wtedy może 4 lata. Zachwycałem się wspaniałym wokalem Freddiego Mercurego. Pamiętam jak w telewizji mówiono o jego śmierci, ale jako mały chłopiec nie wiedziałem, że to oznacza koniec mojej przygody z tym wybitnym zespołem. Jak już nieco podrosłem i miałem 8 lat, Polska szalała na punkcie Disco Polo, ale ja się jakoś uchroniłem przed tą „zarazą”. Duża w tym zasługa moich sióstr, które słuchały innej muzyki, a ja chcąc być uważany za starszego niż naprawdę byłem, naśladowałem je i słuchałem tego co one. Lata podstawówki mijały mi na słuchaniu tego co aktualnie było na topie. O w pełni ukształtowanym guście muzycznym, w moim przypadku, można mówić od 15 roku życia. Wtedy wpadła w moje ręce płyta „Miłość w czasach popkultury” zespołu Myslovitz. Zakochałem się w ich muzyce. Zacząłem przeszukiwać Internet, aby znaleźć ich wszystkie produkcje. Myslovitz jako pierwszy nie znudził mi się po paru dniach. Ich teksty, są dla mnie jak poezja. Nim stali się tak naprawdę sławni, nagrali trzy płyty, które ukazały się, niestety bez echa. Lecz to właśnie one najbardziej mi się spodobały. Wybitne wręcz teksty, oprawione piękną muzyką. Byłem wręcz dumny z tego jakiej muzyki słucham. W świecie, w którym ludzie zachwycali się muzyką amerykańską, o rytmie zbliżonym do Disco Polo, które już zanikło i tekście, który po przetłumaczeniu okazywał się bardzo płytki. Myslovitz nie śpiewają o bzdurach. Nie są jak Wilki, których jak słucham to dostaje mdłości. Kiedyś czytałem artykuł, w którym pewien krytyk zastanawiał się, czy można napisać głupszy teksty piosenki niż słynna „Baśka” i okazało się, że można napisać jedynie równie głupi. Owy krytyk napisał swój tekst o takim samym rytmie i brzmiał on tak:
Piękny jak traktor,
Pod Skierniewicami.
Jak portki na chłopie,
Jak sernik z muchami.
Nowe Wilki to typowy przykład komercji w dzisiejszej muzyce. Oni zaczęli tworzyć muzykę, dla pieniędzy, aby ich utwory łatwo wpadały w ucho, lecz w nim nie pozostawały. To już nie jest sztuka, bo dla mnie muzyka jest sztuką. I tu, dla kontrastu przytoczę fragment testu z piosenki Myslovitz:
Miałem kiedyś plan,
Zostawić wszystkich was.
Odmienić dziwny los,
Zbudować sobie raj.
Zaczepić myśli gdzieś,
Gdzie nie dochodzi śmiech.
Gdzie żaden ślepy szpieg,
Nie rozszyfruje mnie.
Cały ten tekst w ustach Artura Rojka, jest dla mnie poezją, którą przyrównałbym do poezji Mickiewicza. Bo właśnie tak odbieram piosenki, jako poezję naszych czasów. Czasów w których ludzie nie sięgają po książki, po tomiki wierszy. Słuchając piosenek, słuchamy wierszy, z najlepszą z możliwych recytacji. Po jakimś czasie, pojawił się koło Myslovitz Linkin Park. To wynikło z pojawienia się w świecie muzyki nowego stylu jakim był nu-metal. Urzekł mnie wokal, jego zupełnie inny styl. Przez całą zwrotkę rapował jeden mężczyzna, lub delikatnie śpiewał drugi, tworząc klimat, który miał wprowadzić nas do refrenu podczas, którego głośniej zaczęły grać gitary i wokalista zaczynał krzyczeć. Idealnie dobrane dwa kontrastowe głosy. Jeden spokojny, czysty, który w kulminacyjnych momentach przeistaczał się w naprawdę potężny, a drugi, jakby głos typowego spikera radiowego, w sam raz do rapowania. Te dwa kontrastowe style, bo nie da się ukryć różnicy między nu-metalem a rockiem. I wisiałem tak miedzy Linkin Parkiem a Myslovitz, do czasów licealnych. Znalazłem się w nieco innym otoczeniu, ludzi słuchających Hip-Hopu. Przez to, że słuchałem innej muzyki, nie czułem się gorszy. W myślach potępiałem ich muzykę, ale doszedłem do wniosku, że nie mogę oceniać coś, czego nie znam. Wiec postanowiłem „posmakować” Hip-Hopu. Po krótkim czasie miło się rozczarowałem. Odkryłem, że jednak jest cos głębszego w tej muzyce, że rap to nie tylko wieczne wulgaryzmy, ale niektórzy zawierają w nim swoje przesłanie. Tak właśnie powinni robić twórcy muzyki. W Hip-Hopie na dłużej zatrzymałem się na WWO. Mówią słowami zrozumiałymi, dosadnie ukazują swoje przesłanie. W piosenkach mówią o swoim życiu, o błędach jakie popełniali, starając się uchronić od nich swoich słuchaczy. Na potwierdzenie tej tezy przytoczę fragment:
Dziś inaczej na to patrzę, poważnie.
Wiedza, rozwój to zajebiście ważne.
Ostatnio zauważyłem misję, którą mają przed sobą Raperzy. To ich muzyka dociera to dresiarzy, czy blokersów, którzy teksty utworów bardziej biorą sobie do serca, niż krytykę otoczenia. Z Hip-Hopowiej monotonii wyciągnąłem się przypadkowo. Przemierzając bezkres Internetu, natrafiłem na pewien baner. „Zespół tworzący muzykę alternatywną” a na górze ciekawe logo. Wszedłem na ich stronę, ściągnąłem jeden utwór, przesłuchałem go kilka razy, poczym ściągnąłem wszystko co się tylko dało. Dziwi mnie tylko fakt, że nie mogą znaleźć wydawcy dla swojej twórczości. Sami zrobili sobie własne studio nagraniowe i dzięki temu wszystkie utwory są w bardzo dobrej jakości.. Zespół nosi nazwę CO.IN., która jest skrótem od słów congenital inaptitude, co znaczy: wrodzony brak zdolności. Tak oni określają swój talent. Rzeczywiście tworzą muzykę, różniącą się od tego co można usłyszeć na co dzień. Gdy moja koleżanka słuchała tego, nasunął jej się na myśl Sweet Noise. Kiedyś słuchałem kilku ich utworów, ale oni w pogoni za pieniędzmi, zagubili się we własnej twórczości, pozwolili, aby wdarła się w ich życie komercja. Próbują łączyć różne style. Nawet im się to udaje, ale oni naśladują, a CO.IN. kreuje swój własny styl. Mocną stroną CO.IN. są ich teksty. Tak jak i u Myslovitz uważam je za cudowną poezję. W niej ukazują swoją odrębność, obrzydzenie popkulturą, a ja podzielam ich odczucia i to pewnie mnie tak pociąga. Nie używają prostych słów, widoczne są tu przenośnie, chociażby takie:
Kiedy klęczysz ja stoję,
Dźwigając swój własny krzyż.
Lękaj się tego, czego ja się boję,
Masz zęby by mocniej gryźć
Wszystko oprawione doskonałą muzyką, w której nie czuć nic z amatorstwa. Grają momentami ostro na gitarach basowych, które po chwili wyciszają się i pojawia się elektronika połączona delikatnymi brzdękami gitary. Trochę może to przypominać nu-metal, ale po dokładniejszej analizie, odkrywamy różnice. Nie mogę nazwać tej muzyki wybitną, bo wybitnymi są dzieła Michała Anioła, które zachwycają tłumy. Lecz w mojej prywatnej subkulturze, ta muzyka jest czymś wybitnym.
Na koniec, poza chronologię wcisnę „Mistrza dźwięku” Craiga Armstronga. Odkryłem go już dawno, dużo przed CO.IN., które aktualnie kończy ewolucję mojego gustu. Nazwałem go „Mistrzem dźwięku” ponieważ, tworzy on tylko muzykę i od czasu do czasu idealnie dobiera do niej wokal. Każdy jego utwór ma swój, niepowtarzalny klimat. Potrafi wywołać odpowiedni nastrój. Dla mnie to Chopin XXI wieku.
Jak widać, mój gust podlega ciągłym przemianą. Im jestem dojrzalszy, tym muzyka, której słucham, jest coraz mniej banalna. Uważam, że szkoda otępiać słuch, tą całą komercją. Od zawsze liczyły się dla mnie teksty, bo uważam, że wstydem jest śpiewać o niczym. Wiem, że muzyka ma wiele funkcji, że trudno byłoby bawić się przy muzyce, która ma jakiś głębszy sens, ale takiej muzyki nie słucha się na co dzień. Gdybym miał stracić słuch (odpukać), to chciałbym, aby to stało się przez muzykę. Nie wyobrażam sobie świata bez muzyki.